Ako sa správne starať o potlačený ľan

Ľan, ako tkanina našich predkov, zažíva veľkolepý návrat do našich domácností i šatníka. 

Ak máte doma niečo ľanové po babke, či prababke, tak si môžte byť istý, že máte drobný poklad! Ľan, ak bol s láskou uchovávaný, časom na kráse a najmä funkčnosti nič nestráca, práve naopak. 

Okrem takýchto starých pokladov si dnes môžte vybrať z nádherných metráží, či oblečenia s rôznym stupňom mäkčenia, alebo oblečnia a produktov z látok so vzorom, ktorý bol tlačený digitálne.

Možno ste si už viackrát položili otázku, ako sa o takýto ľan čo najlepšie starať, ako ho čo najlepšie a možno i najjednoduhšie udržiavať?

V zásade môžte všetok druh ľanu udržiavať úplne rovnako, no ak chcete zabezpečiť dlhovekosť ľanu jemnému a najmä tomu s potlačou je dobré držať sa zásad: Jednoducho a Jemne.

Ľan, z ktorého pre vás šijem priamo z Litvy, kde bol produkovaný. Z množstva druhov som si zvolila strednú gramáž, ktorá nepresvitá, ani v čisto bielom stave a ako mäkčenú úpravu som si vybrala najmäkšiu variantu – mäkčenú praním s kameňmi.

Potlač, ktorú som si zvolila sa vpíja dovnútra vlákna, vďaka čomu má dlhšiu životnosť ako potlač, ktorá sa realizuje iba na povrch látky. Látka nemusí ani prejsť fixačnou úpravou, vďaka čomu si zachová rovnakú jemnosť ako v nepotlačenom stave. Po tlači, sa pigmenty fixujú parou pri vysokých teplotách, takže následne sa látka už nezbehne.

Tento prírodný materiál je veľmi priedušný a teda sa v ňom aj menej potíme, stačí ho preto prať oveľa zriedkavejšie ako oblečnie zo syntetických, či zmiešaných materiálov. Začnite najprv vetraním. 

Keď nadíde čas prania, ako prací prostriedok ideálne zvoľte jemný gél, či prášok, to, čo bežne používate, najlepšie však ekologický prací prostriedok, ktorý bude k ľanu, k potlači a najmä k prírode dostatočne zhovievavý. Agresívne pracie prostriedky môžu urýchliť vyblednutie – « patinu » potlače. 

Ľan má úžasné absorbčné vlastnosti, ktoré sú ale úplne obmedzené, ak použijete aviváž. Aviváž vlákna obalí syntetickými látkami. Takto pozmenené vlákno sa už nevie správať rovnako ako predtým. Bola by veľká škoda túto úžasnú vlastnosť tejto látke odobrať, preto ak potrebujete, použite obyčajný ocot. Ten krásne splní službu rozpustenia vodného kameňa a teda i zmäkčenia látky.

Potlačený ľan perte na 30, najviac na 40 stupňov a najdôležitejšie sú otáčky pri praní a žmýchaní! Tie nastavte najviac na 400 otáčok, ideálne i menej. 

Ak periete drobné kusy, stačí ich prať vyvrátené, spolu s ostatnými – bielymi – moje látky sú biele s potlačou, potlač farbu nepúšťa – preto perte len s bielymi vecami, aby ste si zachovali jej žiarivosť. Nepoužívajte však žiadne bieliace prostriedky.

Ak periete veľké kusy ako napríklad šaty, najlepšie je ich dať ešte do dostatočne veľkého pracieho vrecka, alebo obliečky na vankúš. Veľké kusy sa totiž pri praní môžu prevrátiť a teda potlačená strana sa môže zbytočne šúchať o iné prádlo, či bubon práčky. Zároveň sa vyhnete zauzleniu popruhov na zaväzovanie do ostatného prádla, ku ktorému bez vrecka takmer vždy príde.

Ak vaše oblečnie – najmä veľké kusy ako šaty –  nie je vyslovene špinavé, môžte využiť vynikajúci, rýchly, prací program – 30 minút 30 stupňov – a navoliť k nemu jemné otáčky. Takto môžte prať šaty i samé, nakoľko dnes už práčky spotrebujú len toľko vody, koľko potrebujú. Navyše šaty najčastejšie « ušpiníte » na spodku rukávov, spodnom leme sukňovej časti a samozrejme budú potrebovať osviežiť v oblasti podpazušia. Zvyšok ostatne ale vlastne vždy čistý, takže toto krátke a jemné pranie úplne stačí.

Ak potrebujete lokálne zaprať nejaký fliačik, alebo i fľačisko, zapierajte kľudne obyčajným tuhým mydlom, avšak nešúchajte látku o látku. Použite namiesto toho veľmi horúcu vodu a jemne po mieste prechádzajte špongiou. Fľak výjde, uvidíte, len trpezlivosť. Ja som expert na zašpinenie všetkého druhu, ušpiním sa, aj keby som mala pri jedení skafander, takže viem o čom hovorím! Vyprala som už aj fľaky neznámeho farebného pôvodu, z umeleckých kurzov s deťmi, či poliatie sa ružovou vineou. Vtedy mi už bolo trošku aj smutno, nakoľko sa ružová menila na modrú a modrozelenú, ale trpezlivosť sa vyplatila. Vyšlo to!

Po opratí si oblečnie zaveste, šaty sa vám svojou váhou napoly samé vyžehlia. Čím je vešiak robustnejší, tým lepšie – mokré šaty sú ťažké, tenké drôtené vešiaky im neprospievajú.

Sušte v miestnosti, či vonku, nie na priamom slnku. Vonku a v lete je dobré sušiť vyvrátené, nakoľko drobný hmyz obľubuje žiarivú bielu a rád sa na nej prechádza, či usádza a podobne…

Žehlite z druhej, nepotlačenej strany, s parou, alebo bez, na ľubovoľnej teplote.

Údržby ľanu a potlačeného ľanu sa nebojte, je jednoduchá a čím je jednoduhšia, tým je lepšia. 

Prajem veľa radosti z nosenia!

Hit enter to search or ESC to close